ترياژ در بحران و حوادث غير مترقبه

ترياژ از واژه فرانسويTrier"" به معناي جداكردن يا سواكردن مشتق شده است. از نظر تاريخچه مفهوم ترياژ به جنگهاي ناپلئون برمي­گردد، كه در آن زمان توسط جراح فرانسوي   "جین لاری" سربازان آسيب ديده براي مداوا و برگشت به جبهه، براساس اولويت انتخاب   مي­شدند. درطي گذشت زمان مفاهيمي مثل ترياژ در بحران و ترياژ نظامي شكل گرفت. در جنگ كره و ويتنام مفهوم ترياژ به صورت انجام بهترين امور درماني براي تعداد زيادي از مجروحان و مصدومان بيان شد. در عمل اين واژه به معناي دسته بندي و طبقه بندی بيماران و مصدومين و تعیين اولویت آنها بر اساس فوریت نیاز به درمان بكار مي­رود.

 

انواع ترياژ :

1.      ترياژ روزانه در بخش اورژانس بيمارستان

2.      ترياژ در فیلد و صحنه بحرانها و حوادث غیر مترقبه

3.      ترياژ در دپارتمان اورژانس در بحرانها و حوادث غیر مترقبه

4.      ترياژ نظامی و جنگی

ترياژ در حوادث غير مترقبه:

برخلاف تریاژ روزانه در بخش اورژانس بيمارستان در شرايط معمولي كه هدف از ترياژ ، يافتن بيماران پرمخاطره در اسرع وقت و انجام اقدامات درماني لازم براي آنان می­باشد ، هدف از ترياژ در حوادث غيرمترقبه ، انجام بهترين كار براي بيشترين تعداد از جمعيت انسانی است. به عبارت ديگر ترياژ در حوادث غير مترقبه يعني نظاره و گذر از كنار برخي مصدومين كه جان مي­سپارند. يعني در هنگام تریاژ در بحرانها و حوادث غیرمترقبه ، احياء قلبي و ريوي انجام نمی­شود.

تمامی مصدومين و آسیب دیدگان باید بر اساس الگوریتم استارت تریاژ(تریاژ آسان و درمان سریع) در مدت زمان 30 ثانیه بررسی و ارزیابی شوند.

 

 

به منظور دانلود متن کامل مبحث تریاژ بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

تریاژ در بحران و حوادث غیر مترقبه

 

برای دانلود الگوریتم تریاژ استارت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

الگوریتم تریاژ استارت

 

 

  

+ نوشته شده توسط امیر سالاری در چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ و ساعت 18:1 |


Powered By
BLOGFA.COM